Австрискиот режисер Михаел Ханеке, познат кај публиката како режисер кој се занимава со општествените прашања и ја отсликува оттуѓеноста која поединецот ја доживува во модерното општество, ни претставува уште една приказна со слична тематика во својот најнов филм „Среќен Крај“, кој пристигнува во домашните кина од 28. Декемви. „Среќен Крај“ е сатирична драма за богата […]

Духовите на Исмаел приказна за психозата на љубовта Филмот „Духовите на Исмаел“, со Метју Алмарик, Маријон Котијард, Шарлот Геинсбург и Луј Гарел, имаше чест да го отвори овогодинешниот фестивал во Кан. Продолжувајќи ја својата приказна, со брза нарација и позајмувајќи имиња и случувања од своите претходни филмови, режисерот Арноа Десплешин беше одбран да ја претстави […]

„Другата страна на надешта” – е филм на Аки Кауришмаки со отворен среќен крај и награден со Сребрена мечка за режија на 67. Берлински фестивал, а домашната публика ќе може да го погледне во кината од денес. Најновиот филм на Кауришмаки е необична приказна за пријателство, која зрачи со топлина,човечност, емпатија и разбирање. Јунаците во […]

Кијану Ривс, канибализам и халуциногениот свет во неонски светла „Гадната Група“ од 31ви Август во кината Постапокалиптичниот филм „Гадната Група“ ни ја носи приказната за свет во беззаконие, дистопија криминал и безнадежност. Оваа необична приказна ја екранизираше познатата режисерка и сценаристка Ана Лили Ампирур, американка со иранско потекло, претставувајќи еден смел жанровски експеримент. Дејството во […]

„Кингсман: Златниот круг“ премиерно на 21. септември, картите веќе во продажба! Вториот дел од урнебесната акциона комедија за британските шпиони „Кингсман: Златниот круг“ ни пристигнува во кината на 21. Септември, а картите веќе се во продажба на благајната во Синеплекс. Терон Еџертон се враќа како Егзи, момчето кое во првиот дел е избран за нов […]

Шармантна приказна полна со добра храна, добро вино и одлична глума од 25 мај во кината   “Ајде да се преправаме дека незнаеме кои сме и каде одиме”. Тој момент кога Ана (Дајана Лејн) се одлучува да се предаде на моментот, авантурата и да дише со полна плуќа, оваа наизглед едноставна реченица и го промени […]

Контраверзен трилер за модерниот тероризам „Ноктурама“ во градско кино Милениум од 12.Октомври Остварувањето „Ноктурама“, од режисерот Бертран Бонело представува провокативен портрет на париските терористи на модерното време. Филмот детално следи група млади луѓе, уморни од општеството во кое живеат, додека планираат и извршуваат серија терористички напади во Париз. Тие не се класични екстремисти, туку луѓе […]

Војна: Планета на мајмуните” – филмот кој ги воодушеви критичарите. Премиерно од денес во кино “Милениум”, “Cineplexx” и “3Д Кино Битола”.   Во филмот “Планета на мајмуните ВОЈНА” , третиот и последен дел од популарната франшиза, кој пристигнува во кината во четврток 13. Јули, режисерот Мет Ривс и актерската екипа ни ја носат битката за […]